Máme nové krávy!

(ENGLISH BELLOW) Ve středu 8.2. byly přivezeny na Bála-kšétru do Vlastišova tři nové krávy – Kálindí, Šjámá, a Dánakéli. Kravičky mají klidnou povahu a působí velmi mile a přátelsky. Byly zakoupeny od lidí, kteří se o ně velice hezky starali, ale z nějakých důvodů už s chovem nedokáží pokračovat. Kálindí je již zapuštěná a koncem roku by měla porodit telátko.

Děkujeme všem oddaným, přátelům a příznivcům, kteří podporují projekt “Górakša-ochrana krav” na Krišnově dvoře a nově také na Bála-kšétře, přidruženém farmovém projektu Krišnova dvora.

Číslo transparentního účtu: 2901326277 / 2010 (var. symbol: 108).

We have a new cows!

On Wednesday evening, three new cows – Kalindi, Syama and Danakeli – were brought to the Bala-kshetra in Vlastisov. The cows have a calm nature and seem to be very nice and friendly. They were bought from people who took care very nicely of them, but for some reasons they are not able to continue breeding. Kálindí is already pregnant and should give birth to a calf at the end of the year.

We thank all the devotees, friends and well-wishers who support the project “Goraksha-cow protection“ at Krishna’s court and now also at Bala-kshetra, the affiliated farm project of Krishna’s court.

Transparent bank account number: 2901326277 / 2010 (var. symbol: 108). Thank you! Hare Krishna 🙏