Jednoduché žití

Proč vůbec ještě existuje v hypermoderním jednadvacátém století něco tak zdánlivě zpátečnického a zbytečného jako je tahle malá farma..? Což o to, máme ještě jakous takou představu o tom, že obilí, zelenina, med a další dary přírody se nevyrábí v továrnách a někdo se musí někde na venkově v rámci svého zaměstnání snažit o to je získat. Ale že by farmaření, zemědělství, pěstování plodin a chování krav bylo něco jako životní styl, to se nám moc nezdá… Vždyť přece moderní pokrokový člověk žije ve městě, užívá si všech jeho výhod a cokoli potřebuje, najde v nejbližším hypermarketu! Někdo musí jezdit s tím traktorem, abychom měli brambory, ale že bychom to chtěli dělat dobrovolně..? Proč? Odpovědí je víc, než si myslíte!

Jak často říkal zakladatel Mezinárodní společnosti pro vědomí Kršny Šríla Prabhupáda – jednoduché žití, hluboké myšlení. A opravdu, život na venkově a zaměstnání se v zemědělských aktivitách skýtá ohromný luxus jednoduchosti! Zní to podivně? Jednoduchost jako něco žádoucího? No ale opravdu, vždyť si to vezměte– tenhle skromný, prostý životní styl nám přináší jednu z nejcennějších věcí – ČAS! A ten drahocenný čas můžeme správně využít! Nezabývat se zbytečnostmi, ale využít čas k něčemu, co je opravdu smysluplné – to je přece to, o co by mělo každému jít! A to je přesně to, o co jde nám na této farmě. Čas, který ušetříme tím, že se nezabýváme „nezbytými“ vymoženostmi moderního světa, věnujeme praktikování duchovního života! A proč? No protože v konečném smyslu, duchovní život je skutečně to, co nám přinese štěstí!

Každý přece touží po štěstí, no ne? Snaha být šťastní je ten motor, který každého žene, aby dělal to, co mu podle jeho přesvědčení to štěstí přinese. A pravda – o štěstí je možné usilovat různými způsoby – někdo se oddává nakupování v největších hypermarketech, někdo cestuje kolem celého světa, sportuje, skáče padákem, chodí do kina nebo se jen vyvaluje před televizí… Každý se prostě snaží nějak si užívat a být šťastný. Otázka je, jestli nám takové všemožné užívání skutečně štěstí přinese. A další otázka je, nakolik je takové štěstí trvalé. A ještě další otázka je, zdali je pomíjivé štěstí vůbec štěstí… Ve skutečnosti bez poznání toho, kdo skutečně jsme, jaký je smysl a cíl našeho snažení v tomhle světě, a bez žití v souladu s okolím můžeme skutečného štěstí jen stěží dosáhnout. A právě proto je pro nás duchovní život tak důležitý! Díky němu můžeme dostat odpovědi na základní a zásadní otázky ohledně nás samých a našeho života. No a není to žádná teorie – tady se podle toho řídíme, žijeme tím, no a jaký je výsledek? Jsme šťastní!

Nemůžu si pomoct, ale život tady se mi zdá prostě nesrovnatelně lepší! Mohu se nadechnout, zhluboka, zhluboka, a ten vzduch je opravdu vzduch! Zprávy z města: jdu se projít do parku, doufám v přítomnost vzduchu, ale stejně cítím výfuky aut, vítr ke mně zavane cigaretový kouř od dalšího návštěvníka parku, který asi po vzduchu netoužil, na lavičce leží bezdomovec, a nevím, kdy se naposledy myl…Na talíři čerstvá zelenina, chleba z vlastní právě namleté mouky, a mléko přímo od kravičky… Éček je v tom chlebu jenom pět, zelenina je tak krásná, až se bojím, že je z umělé hmoty (ostatně jak jinak by přežila tu cestu z Brazílie), a mléko přece nemá mít žádnou chuť, nebo snad ano..? Co dodat? Kdo věří tomu, že může jíst umělou hmotu a být zdravý a spokojený…tak tomu snad ani nemůže věřit!

A pak všichni známe ten úžasný městský shon, spěch, stres a zahlcenost. Není to otázka jenom měst, ale moderního světa obecně. Zahlcenost informacemi, které nám k ničemu nejsou, zahlcenost zbytečnostmi, reklama na každém kroku, sušenky ještě křupavější, ty nové boty prostě musíte mít, nový televizní seriál, je toho tolik tolik, tolik, a všechno je to tak „nepostradatelné“… Člověk přiběhne celý uštvaný z práce, snaží si nějak něčeho užít a pak vyčerpaný padle do postele, aby ráno zase začal svůj běh životem… V takovém světě je opravdu umění zachovat si mentální zdraví no a pak to vypadá tak, že psychologické poradny a psychiatrické léčebny praskají ve švech. Proč se zahlcovat a proč sprintovat za cílem podobným fata morgáně? K životu na farmě nám stačí málo, jsme psychicy svěží, spokojení a máme čistou hlavu pro přemýšlení nad důležitějšími než konzumními hodnotami… Nemusíme být zrovna detektivové, abychom poznali, že moderní způsob života ve „vyspělých“ zemích není se svou přechemizovanou fast foodovou stravou, stresem, znečištěným ovzduším a dalšími lahůdkami to, co by člověku zrovna pomáhalo ke zdraví a spokojenosti.

O co přirozenější a účinnější je život na farmě i co se týče pohybu! Jen vyběhněte na čerstvý vzduch na pole, vezměte hrábě, motyku, cokoli, prostě se hýbejte přirozeně! Není trochu zvláštní celý den sedět v kanceláři, pak se snažit všemožně ušetřit čas používáním myček a robotů a ušetřený čas strávit za nemalý peníz v posilovně? Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše? Proč to dělat moderně, když to jde přirozeně? Co se týče zdraví, vyhrává život na venkově na plné čáře! Jsme zdraví přirozeně, jednoduše. A máme tak dost síly, elánu a hlavně času – a na co? No přece na duchovní život! Zdraví není náš konečný cíl, ale prostředek k tomu, abychom mohli naplno využít času a věnovali se tomu, co je opravdu podstatné…

Navíc je tenhle jednoduchý a přirozený venkovský způsob života zcela automaticky ekologický, v souladu s přírodou. Což je opět zcela v protikladu k moderní krátkozraké spotřební mentalitě. Pomalu se nám zdá normální jenom všechno vysát, užít si, odpad zahodit… Jak dlouho to může takhle pokračovat? Opravdu, pokud se nevzdáme vykořisťovatelské mentality, jak můžeme čekat nějaké štěstí a klid?

Ta dnešní moderní civilizace se nám prostě zdá dost bláznivá. Vážně věříme, že to jde i jinak – a nejen věříme, ale už to dokonce pár let jinak děláme. A je to úžasné! Žít jednoduše, pěstovat si vlastní obilí a zeleninu, chovat krávy, včely, prostě být co nejvíc soběstační. A do budoucna chceme dosáhnout ještě větší nezávislosti a soběstačnosti, nejen v produkci surovin, ale třeba i oblečení. Chystáme stavbu velkého chrámu a také zázemí a ubytování pro hosty. Chceme prostě pokračovat a expandovat a chceme dát možnost komukoli, aby přijel a přesvědčil se o tom, jak to funguje. Však vidíte sami – tenhle styl života je něco, co má opravdu perspektivu, co je po všech stránkách příznivé – ať už po stránce fyzické, psychické, ekologické, ale hlavně a především duchovní. Chceme být prostě po všech stránkách šťastní! A vy..?